NY State Scholastic Championships 2016 Standings – Middle School Reserve Teams

Final Standings

  Code Name Score TBrk[C] TBrk[M] TBrk[S]
1 SAB1 Success Academy Charter School Bronx 1 – Bronx NY 20.0 69 70 77.5
Angel Chavarria 6.0
Jaidyn Paulino 6.0
Joseph Gahuancela 4.0
Abdoulaye Amadou 4.0
Emanuel Rios 3.0
Jordan Julien 2.0
2 GENEMS Geneva Middle School – Geneva NY 17.5 60.5 71 80
Richard Xu 4.5
John Mittiga 4.5
Abraham Porschet 4.5
Aiden Fallo 4.0
Henry Augustine 1.0
3 SAHE Success Academy Charter School Harlem East – Harlem NY 16.5 60 73 88.5
Rodney Marte-Ledesma 5.0
Adam Senhaji 4.5
Andrew Breton 4.0
Shaharia Khan 3.0
Elizabeth Morales 3.0
Litsi Auquilla 2.0
Jayllyz Vasquez 2.0
4 TRINI Trinity School – New York NY 15.5 57 68 76.5
Kenneth Thompson 5.0
Johnny Dawson 4.5
Pippa Millstone 3.5
Dane Lafollette 2.5
Andrew Carragher 2.5
5 STJOSK St. Joseph’s School – Kingston NY 14.0 55 64 80
Michael Moughan 4.0
Stephen Dong 4.0
Daniel Brucker 3.0
Grace Hallinan 3.0
Lila Freeman 2.5
Nathaniel Mitzel 2.5
Andrew Brucker 2.5
Cameron Slutzky 2.0
Mactier Freeman 2.0
Connor Mckenna 1.5
Megan Sorbellini 1.0
Caden Legg 1.0
6 P33M Chelsea Prep PS33 – New York NY 14.0 47.5 60.5 68.5
Charlotte Peterson 5.0
Simone Morden 3.5
Carlosandres Gonzalez 3.5
Logan Chen 2.0
7 MLKMAS Dr. Martin Luther King Jr. Math 13.5 44.5 60.5 72.5
Kenneth Etwaru 4.0
Stelin Poola 4.0
Kennedy Etwaru 3.0
Najjijel Sales 2.5
Alika Jacksonbergin 2.0
8 SAH4 Success Academy Charter School Harlem 4 – Harlem NY 13.5 44.5 57 72
Joseph Gomez 4.0
Orion Caldwell 3.5
Mekhi Fraser 3.0
Omani Brown 3.0
Jonaaron Arnell 2.0
Djer Petersen 2.0
Luke Murphy 2.0
9 BROWN Browning School – New York NY 12.5 46.5 57 79.5
Quinn Balber 3.5
Kyle Liptak 3.0
Aidan Puri 3.0
Liam Messinger 3.0
10 P282K Park Slope PS282 – Brooklyn NY 12.0 48 53.5 79
Benjamin Gordon 3.0
Ben Prelvukaj 3.0
Isaac Cohen 3.0
Gregory Senat 3.0
11 PELMS Pelham Middle School – Pelham NY 12.0 37 53 72.5
Joshua Handelman 4.0
Matthew Meyer 3.0
Viren Maira 3.0
Mika Korvyakov 2.0
Everett Banholzer 2.0
12 PIONR Pioneer Middle School – Yorkshire NY 11.5 36.5 52.5 68
Caleb Kinmartin 4.5
Ethen Warner 3.0
Kenneth Powers 2.0
Collin Addesa 2.0
Benjamin Shephard 0.0
13 SACH Success Academy Charter School Cobble Hill – Brooklyn NY 10.5 38 57.5 69
Miles Hardingwood 3.5
Thomas Bray-vargas 3.5
Charles Phillips 2.5
Arielle Belobrovka 1.0
14 COLLG Collegiate School – New York NY 9.0 38 34.5 46
Niranjan Deshpande 3.5
Cade Rutkoske 3.0
Harry Flores 2.5
15 SAUS Success Academy Charter School Union Square – New York NY 8.0 31 34.5 41.5
Silas Smith 5.0
Seth Fenton 3.0
16 J234K Arthur W. Cunningham J.H.S. 234 – Brooklyn NY 8.0 25 36 47.5
Simona Isakova 4.0
Nima Lhamo 3.0
Meghan Drugobitsky 1.0
17 NEST NEST+m School – New York NY 6.0 17 27 32
Colin Senat 4.0
Arnav Shah 2.0
18 BETHLM Bethlehem Central Middle School – Delmar NY 5.5 17.5 28.5 32.5
Drew Klugman 3.5
Andrew Cerf 2.0

Standings shown in tie-break order. Tie-breaks: 1. Cumulative, 2. Modified median, 3. Solkoff.