Eastern Class Championships 2017 Standings – Class A Section

Final Standings

# Name Rtng Team St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prize
Amount
1 Anton Barash 1967 YIPBAR MA W54 W31 W13 W5 W6 5.0 1st
$1500.00
2 Patrick J Pagano 1952 NY W28 W39 W16 D4 W8 4.5 2nd
$700.00
3 Benito Surya 1994 SURSUR ON W38 W14 L5 W16 W13 4.0 3rd-4th
$233.34
4 Alan Sikarov 1986 MA D45 W42 W43 D2 W9 4.0 3rd-4th
$233.34
5 Scott Didham 1940 MA W59 W19 W3 L1 W15 4.0 3rd-4th
$233.34
6 Nowell Sheinwald 1956 NY W27 W18 D8 W11 L1 3.5
7 Leon J Campo 1912 CT L18 D27 W57 W47 W19 3.5
8 Duncan Street Malone 1907 CHRMAL MA W41 W46 D6 W10 L2 3.5
9 Katherene Qi 1901 QIQI NY D32 W56 W34 W30 L4 3.5
10 Carl A Hess 1899 MA W57 D34 W12 L8 W32 3.5
11 Nikhil Arayath 1793 NJ H— W25 W23 L6 W22 3.5
12 James W Todhunter 1750 MA D43 W17 L10 W26 W23 3.5
13 Joshua Cote 1931 NH W29 W15 L1 W39 L3 3.0
14 Derek Chubo Zhao 1906 MA W49 L3 L19 W52 W40 3.0
15 Charles Hua 1875 WANHUA NY W51 L13 W41 W33 L5 3.0
16 Jonathan* Ingellis r/e 1867 MA W33 W24 L2 L3 W41 3.0
17 Andrew Palmer 1854 VT H— L12 W56 W50 D21 3.0
18 Ellen Wang 1805 WANHUA NY W7 L6 D50 D24 W35 3.0
19 Nicholas Belous 1748 MA W58 L5 W14 W35 L7 3.0
20 Christopher Lomeli 1709 CT D26 D47 W46 H— H— 3.0
21 Alexander Fang Meng 1660 MA B— L23 D36 X45 D17 3.0
22 Stephen Brudno 1958 MA D56 W45 L30 W28 L11 2.5
23 Kevork Haddad 1931 NH D30 W21 L11 W29 L12 2.5
24 Calvin G Hori 1910 MA W40 L16 D49 D18 D31 2.5
25 Mark Fins 1900 MA D47 L11 L28 W57 W46 2.5
26 Robert L Harvey 1866 MA D20 D50 H— L12 W51 2.5
27 Doug Ryan 1838 VT L6 D7 W48 D34 D33 2.5
28 Cornel N Osadsa 1824 MA L2 D37 W25 L22 W50 2.5
29 Henry Liu 1821 MA L13 W51 D32 L23 W52 2.5
30 Jonathan Mark Lee 1816 MA D23 W52 W22 L9 2.5
31 Spencer Martin 1815 NY W35 L1 L33 W44 D24 2.5
32 Robert Sawdey 1760 HALSAW NH D9 D36 D29 W43 L10 2.5
33 Skyler Zhou 1709 MA L16 B— W31 L15 D27 2.5
34 Bill Hartt 1676 ME W53 D10 L9 D27 D37 2.5
35 James Asaro 1929 VT L31 W54 W40 L19 L18 2.0
36 Tanishq Iyer 1920 IYEIYE PA L46 D32 D21 L41 W54 2.0
37 Etienne Cote 1913 AB L39 D28 L45 W56 D34 2.0
38 Sandra Shur 1839 SHUKAT MA L3 L49 W54 L40 W53 2.0
39 Stephen M Shea 1807 MA W37 L2 W42 L13 2.0
40 Theodore Bogin 1802 NY L24 W44 L35 W38 L14 2.0
41 James M Apiri 1800 MA L8 W55 L15 W36 L16 2.0
42 Aaron Lu 1643 MA W44 L4 L39 H— H— 2.0
43 Norman Burtness 1878 CT D12 W48 L4 L32 1.5
44 Douglas Anthony Reed 1844 MA L42 L40 W55 L31 D48 1.5
45 Augusto Gutierrez 1830 NJ D4 L22 W37 F21 1.5
46 Gaetano Bompastore 1820 MA W36 L8 L20 D51 L25 1.5
47 D G Bird 1798 MA D25 D20 H— L7 1.5
48 Kevin Berry 1776 CT H— L43 L27 D53 D44 1.5
49 Mark Kaprielian 1776 MA L14 W38 D24 1.5
50 Abhinav Chinnambeti 1752 NJ H— D26 D18 L17 L28 1.5
51 Jason Xiong 1727 MA L15 L29 B— D46 L26 1.5
52 Jerry Williams 1646 MA H— L30 W53 L14 L29 1.5
53 John R Phythyon 1854 ME L34 D57 L52 D48 L38 1.0
54 Dale Barkey 1841 NH L1 L35 L38 W55 L36 1.0
55 Eric Strickland 1826 VT U— L41 L44 L54 B— 1.0
56 Humbert* Tangarife r/e 1824 CT D22 L9 L17 L37 0.5
57 Robert Holmgren 1780 MA L10 D53 L7 L25 0.5
58 Jonathan Ingellis 1867 MA L19 0.0
59 Humbert Tangarife 1824 CT L5 0.0