Chicago Open 2017 Standings – Blitz

Final Standings – Open Section

# Name Rtng St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prize
Amount
1 Varuzhan Akobian 2758 CA WW16 WW12 WW5 WL8 WW4 9.0 1st
$400.00
2 Andrey Stukopin 2671 TX WL— WW39 WW15 WD3 WW8 8.5 2nd
$250.00
3 Gopal Menon 2551 IL X— WL15 WW23 DL2 WW19 7.5 3rd
$150.00
4 Bartlomiej Macieja 2614 TX H— WW28 WW22 WW9 LL1 7.0
5 Dmitry Gurevich 2552 IL WW17 WW14 LL1 WW27 WL6 7.0
6 Joshua G Posthuma 2317 MI WW36 WL23 WD20 WD19 WL5 7.0
7 Andrew Zhang Hong 2443 CA H— WD38 WL10 WL21 WW26 6.5
8 Vladimir Belous 2689 TX WL— B— WW11 WL1 LL2 6.0
9 Pavel Blatny 2496 NY WW18 WL22 WW25 LL4 WL15 6.0
10 Christof Peterson 2282 CO WL25 WD24 WL7 WL28 WD21 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
11 Gunnar J Andersen 2270 CO WW43 WL20 LL8 WW24 WL16 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
12 Bronson Gentry 2173 MI WW30 LL1 WL21 WW20 WL17 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
13 Ben Al-Shami 2154 OH LL20 WW30 WW35 WL17 WL18 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
14 Billy Woodward 2106 KY WW32 LL5 WL36 WL25 WW33 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
15 Daniel Jones 2100 IL WW33 WL3 LL2 WW36 WL9 6.0 1st-2nd U2300
$55.00
16 Michael Buscar 2060 ON LL1 X44 WW31 WL18 WL11 6.0 1st-2nd U2100
$100.00
17 Alexander Frentz 2046 OH LL5 WW32 WW40 WL13 WL12 6.0 1st-2nd U2100
$100.00
18 Ayodele Abejide 2015 IL LL9 WW33 WW34 WL16 WL13 6.0 1st-2nd U2100
$100.00
19 Jackson B Wahl 2234 MN WW39 WW34 WL27 DL6 LL3 5.5
20 Bernard Parham II 1933 IN WW13 WL11 DL6 LL12 WW32 5.5
21 Raghav Venkat 2114 FL WW44 DL27 WL12 WL7 DL10 5.0
22 Kaleb R Gosdin 2093 GA WW37 WL9 LL4 WL31 WL25 5.0
23 Aderemi Adekola 2084 IL WW40 WL6 LL3 LL26 WW35 5.0
24 Caleb Sean Denby 2037 IL H— DL10 WD38 LL11 WW36 5.0
25 Peyton Smith 1950 MN WL10 X42 LL9 WL14 WL22 5.0
26 Zhaoqi Liu 1798 U— H— WW29 WW23 LL7 5.0
27 Fidel Corrales Jimenez 2630 MO WW29 WD21 WL19 LL5 U— 4.5
28 Justin Joey Sarkar 2434 NY WD35 LL4 WW41 WL10 U— 4.5
29 Joziah S Rudolph 2047 WI LL27 LL31 LL26 WW41 WW37 4.0
30 Sultangali Amangali 1937 LL12 LL13 LL33 B— WW39 4.0
31 Tim Donnahue 1915 IL WL— WW29 LL16 WL22 U— 4.0
32 Jonas Persson 1905 WI LL14 LL17 WW39 WW40 LL20 4.0
33 Bobby Goddin 1836 IN LL15 LL18 WW30 WW34 LL14 4.0
34 Ethan Salazar-Sobin 1052 IL B— LL19 LL18 LL33 WW41 4.0
35 Aditya Bajaj 1966 MI DL28 WD41 LL13 WL37 LL23 3.0
36 Anirudh Ganesh 1965 TX LL6 WW37 WL14 LL15 LL24 3.0
37 Amit Mydukur 1600 GA LL22 LL36 B— WL35 LL29 3.0
38 Arish Virani 2097 GA WL41 DL7 DL24 U— U— 2.0
39 John Suits 1942 IL LL19 LL2 LL32 X43 LL30 2.0
40 Arjun Bajaj 1553 MI LL23 X43 LL17 LL32 U— 2.0
41 Vartan Shamirian 1787 CA WL38 DL35 LL28 LL29 LL34 1.5
42 Kela Siame Kalule 2250 H— F25 U— U— U— 1.0
43 Theodore Bogin 1945 NY LL11 F40 U— F39 U— 0.0
44 Joseph Paris 1925 MI LL21 F16 U— U— U— 0.0

Final Standings – Under 1900 Section

# Name Rtng St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prize
Amount
1 Kunal Shrivastav 1714 CA WW44 WW— WW26 WW14 WW5 10.0 1st
$300.00
2 Nathan Fong 1615 IL WW47 WW17 WL27 WL10 WW14 8.0 1st U1700
$180.00
3 Anatole Sullivan 1474 IL DL27 WW11 WW34 WW29 WL4 7.5 2nd/1st U1500
$135.00
4 Jeremy R Prince 1414 IL B— WL— WD19 WW27 WL3 7.5 2nd/1st U1500
$135.00
5 Vishal Balyan 1899 GA WL7 WW18 WW36 WW21 LL1 7.0 3rd/Other
$45.00
6 Madeline L Weber 1625 WI WW45 LL14 WW39 WL25 WW22 7.0 3rd/2nd U1700
$45.00
7 Ricky Roman 1590 IL WL5 WW41 WL15 WW35 WL9 7.0 3rd/2nd U1700
$45.00
8 William Cuevas 1585 IL WL9 LL15 WW40 WW26 WW21 7.0 3rd/2nd U1700
$45.00
9 Spencer Elswick 1879 KY WL8 WW22 DL29 WW28 WL7 6.5
10 Joseph Cygan 1871 IL WD30 WL16 WW43 WL2 WL13 6.5
11 Tyler Caldwell 1675 MI DL18 LL3 WW47 WW43 WW25 6.5
12 Andrew Schley 1456 WI DL16 WD42 WW33 WL15 WD20 6.5 2nd U1500
$30.00
13 Rohith Sasikumar 1450 WL34 WD28 WL16 WW19 WL10 6.5 2nd U1500
$30.00
14 Brandon O’Neil 1818 MI WW37 WW6 WW35 LL1 LL2 6.0
15 Gennady Ioffe 1812 IL WL22 WW8 WL7 WL12 WL18 6.0
16 David Vogel 1781 IN WD12 WL10 WL13 DL18 WW29 6.0
17 Deniz A Gulecyuz 1729 IL WW40 LL2 WL23 WL37 WW34 6.0
18 Delan O Lara 1293 OH WD11 LL5 WW44 WD16 WL15 6.0 1st U1300
$80.00
19 David P Sye 1748 IL WW23 WL20 DL4 LL13 WW37 5.5
20 Aniket Shukla 1619 FL WW46 WL19 LL21 WW23 DL12 5.5
21 Alex Cruz 1823 TX WW31 WL29 WW20 LL5 LL8 5.0
22 Sawyer H Harris 1475 IL WL15 LL9 WW46 WW36 LL6 5.0
23 William Cahill 1410 IL LL19 WW45 WL17 LL20 WW41 5.0
24 Johnny T Strapp 1146 IL LL36 WL37 WL42 WL44 WW40 5.0
25 Christopher Noah-Sayers 1130 IN LL29 B— WW38 WL6 LL11 5.0
26 Aaron Caveny 1100 TN B— WL36 LL1 LL8 WW43 5.0
27 Malik Brewley 1791 IL WD3 WW32 WL2 LL4 U— 4.5
28 Santiago Mata 1678 IL WL41 DL13 WW32 LL9 WL31 4.5
29 Nathan Yamaguchi 1633 IL WW25 WL21 WD9 LL3 LL16 4.5
30 Arjun Palaniappan 1582 IA DL10 LL43 WW45 LL34 WW44 4.5
31 Alexander Jentsch 1542 WI LL21 LL33 B— WD39 WL28 4.5
32 Jacob Plotnick 1347 IL WD43 LL27 LL28 WL42 WW45 4.5
33 Michael Chiflikyan 1263 IL LL35 WW31 LL12 WD38 WL36 4.5
34 Tom A Manion 1750 MI WL13 WL38 LL3 WW30 LL17 4.0
35 Avi Harris Kaplan 1662 IL WW33 WW39 LL14 LL7 U— 4.0
36 Jordan Robert Nach 1654 IL WW24 WL26 LL5 LL22 WL33 4.0
37 Matthew M Huttner 1501 MN LL14 WL24 WW41 WL17 LL19 4.0
38 Pranav Devalapalli 1445 GA H— WL34 LL25 DL33 WL39 3.5
39 Dewayne Vanhorn II 1358 IN WW42 LL35 LL6 DL31 WL38 3.5
40 Kevin Cahill 1364 IL LL17 WL46 LL8 X47 LL24 3.0
41 Joshua Chapman 1347 NY WL28 LL7 LL37 X46 LL23 3.0
42 Si R Li 1705 IL LL39 DL12 WL24 WL32 U— 2.5
43 George Jones 1689 ON DL32 WW30 LL10 LL11 LL26 2.5
44 Yashom Kapoor 1360 IN LL1 WD47 LL18 WL24 LL30 2.5
45 Gil Axelrod unr. LL6 LL23 LL30 B— LL32 2.0
46 Joshua Vann unr. LL20 WL40 LL22 F41 U— 1.0
47 Paul Vann unr. LL2 DL44 LL11 F40 U— 0.5