North American Open 2017 Standings – Blitz

Final Standings – Open Section

# Name Rtng St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prize
Amount
1 Ehsa Ghaemmaghami 2686 CA WW34 WW58 WD9 DD3 WW8 8.5 1st-2nd
$400.00
2 Hans Niemann 2404 CT X86 WD12 WW66 WW36 DD3 8.5 1st-2nd
$400.00
3 Hovhanne Gabuzyan 2738 HI WW28 WW47 WW4 DD1 DD2 8.0 3rd
$66.67
4 Denes Boros 2580 MO WW57 WW30 LL3 WW38 WW23 8.0 3rd
$66.67
5 Gopal Menon 2486 IL WD24 WW48 DD23 WW29 WD9 8.0 3rd
$66.67
6 Nick Raptis 2447 WA WD50 WW72 DD29 WD12 WD18 7.5
7 Zhaozhi Li 2501 IL WW18 DD16 WW15 DD23 DD10 7.0
8 Bryce Tiglon 2453 WA B— WW49 WW16 WW25 LL1 7.0
9 Jack Qijie Zhu 2431 CA WW63 WW59 DL1 WW13 DL5 7.0
10 Andy Lin 2331 AZ WW42 DD39 DD38 WW40 DD7 7.0
11 Gabriel Sam 2271 CA B— WW43 DD27 DD32 WW39 7.0 1st-2nd U2300
$165.00
12 Dezheng Kong 2204 BC WW78 DL2 WW31 DL6 WW37 7.0 1st-2nd U2300
$165.00
13 Kazim Gulamali 2490 GA WW77 DL17 WW45 LL9 WW41 6.5
14 Alexan Kretchetov 2362 CA WW76 DD38 DD39 WD19 DD21 6.5
15 Shunkai Peng 2264 DD43 WW83 LL7 WW60 WD32 6.5
16 Aderemi Adekola 2236 IL WW53 DD7 LL8 WD44 WW49 6.5
17 Vinesh Ravuri 2214 CA WW62 WD13 LL36 WD35 WD34 6.5
18 Aakaash Meduri 2211 IL LL7 WW74 WW73 WW28 DL6 6.5
19 Kevin Wang 2196 GA WW79 LL23 WW77 DL14 WW50 6.5
20 Rick Sun 2139 AZ WW35 DL66 WD47 DD37 WD30 6.5
21 Xiaopeng Zhang 2433 CA DD41 WW75 LL25 WW52 DD14 6.0
22 Vilmos Balint 2324 WD60 WD33 DD40 DD39 DD25 6.0
23 Bryan Solano 2320 WW64 WW19 DD5 DD7 LL4 6.0
24 Arshaq Saleem 2227 IA DL5 WD44 DD60 WW67 DD27 6.0
25 Arthur Ismakov 2205 CA DD67 WW70 WW21 LL8 DD22 6.0
26 Robert Ena Asibor 2157 TX DD45 DD56 LL35 WW77 WW57 6.0
27 Brandon Burrows 2133 CA WW81 DD37 DD11 DD30 DD24 6.0
28 Alexan Gustafsson 2118 UT LL3 WW80 WW46 LL18 WW58 6.0
29 Ild Salakhutdinov 2319 CA WW73 WD31 DD6 LL5 DD33 5.5
30 Elias Oussedik 2257 NC WW68 LL4 WW42 DD27 DL20 5.5
31 Sijing Wu 2145 CA WW55 DL29 LL12 WW65 DD35 5.5
32 Ozgur Aktunc 2139 TX DD56 WW84 DD37 DD11 DL15 5.5
33 Henry Wang 2134 CA WD65 DL22 WD56 DD50 DD29 5.5
34 Eric Yuhan Li 2107 CA LL1 WW69 DD58 WW45 DL17 5.5
35 Si R Li 1913 IL LL20 WW76 WW26 DL17 DD31 5.5 1st U2100
$140.00
36 Corrales Jimenez 2590 MO DD49 WW41 WW17 LL2 U— 5.0
37 Jim Dean 2287 IN WW80 DD27 DD32 DD20 LL12 5.0
38 Rochelle Wu 2203 CA WW69 DD14 DD10 LL4 DD42 5.0
39 Manis Davidovich 2200 MI WW54 DD10 DD14 DD22 LL11 5.0
40 Hiren Premkumar 2161 TX DD70 WW67 DD22 LL10 DD43 5.0
41 Bryan B Leano 2097 UT DD21 LL36 WW62 WW46 LL13 5.0 2nd U2100
$11.67
42 Nicholas Gross 2058 AZ LL10 WW54 LL30 WW70 DD38 5.0 2nd U2100
$11.67
43 Adrian Kondakov 2010 CA DD15 LL11 WW63 DD58 DD40 5.0 2nd U2100
$11.67
44 Leonard Vu 2001 CA DL48 DL24 WW84 DL16 WD59 5.0 2nd U2100
$11.67
45 Gary Pa Warmerdam 1931 CA DD26 WW82 LL13 LL34 WW69 5.0 2nd U2100
$11.67
46 Nakul Bhaskar 1596 CA B— X— LL28 LL41 WW74 5.0 2nd U2100
$11.67
47 Alisa Melekhina 2270 NY WW61 LL3 DL20 DD53 DD52 4.5
48 Matthew J O’Brien 2262 PA WD44 LL5 LL50 WW80 DD53 4.5
49 Brendan Zhang 2103 WA DD36 LL8 WW71 WD55 LL16 4.5
50 Rhett Langseth 2102 CO DL6 DD71 WW48 DD33 LL19 4.5
51 Karim Mazu 2095 CA B— B— LL67 WD74 DD55 4.5
52 Vyom Vidyarthi 2005 CA LL58 WW64 WD59 LL21 DD47 4.5
53 Daniel Cheng 1995 CA LL16 WD81 DD72 DD47 DD48 4.5
54 Jonathan Chen 1949 CA LL39 LL42 WD76 WD68 WD67 4.5
55 Andy Jayson 1923 CA LL31 DD68 WW61 DL49 DD51 4.5
56 Andy Xiong 1913 CA DD32 DD26 DL33 DD59 DD60 4.5
57 Eugene Yanayt 2280 CA LL4 LL77 WW81 WW73 LL26 4.0
58 Oscar Culbeaux 2262 WW52 LL1 DD34 DD43 LL28 4.0
59 Brandon Yang Xia 2207 CA WW74 LL9 DL52 DD56 DL44 4.0
60 Max Huang 2027 TX DL22 WD65 DD24 LL15 DD56 4.0
61 Jonah Anth Romero 2010 NM LL47 DD63 LL55 DD71 WW77 4.0
62 Anthony Faulks 1988 CA LL17 DD85 LL41 DD63 WW80 4.0
63 Srir Krishnakumar 1934 CA LL9 DD61 LL43 DD62 WW81 4.0
64 Dan Nguyen 1933 AZ LL23 LL52 DD69 WD76 WD71 4.0
65 Vignesh Anand 1885 WA DL33 DL60 WD68 LL31 WD73 4.0
66 Garoush Manukyan 2295 CA WW85 WD20 LL2 U— U— 3.5
67 Sanat Singhal 1972 CA DD25 LL40 WW51 LL24 DL54 3.5
68 Ushan Samarakoon 2000 LL30 DD55 DL65 DL54 DD70 3.0
69 Jesse Turner 1951 CA LL38 LL34 DD64 X83 LL45 3.0
70 Nathan Chen 1939 IA DD40 LL25 DD75 LL42 DD68 3.0
71 Shawna Shivakumar 1915 CA DL72 DD50 LL49 DD61 DL64 3.0
72 Dylan Quercia 2140 CA WD71 LL6 DD53 U— U— 2.5
73 Donald J Harvey 2024 NM LL29 WW79 LL18 LL57 DL65 2.5
74 Arthur Xu 1985 IL LL59 LL18 WW79 DL51 LL46 2.5
75 Agarkhorol Gangaa 2057 IL B— LL21 DD70 U— U— 2.0
76 Blaine Newcomb 1997 AZ LL14 LL35 DL54 DL64 DD79 2.0
77 Eromosele Asibor 1988 TX LL13 WW57 LL19 LL26 LL61 2.0
78 Evan Zihao Ai 1971 CA LL12 B— U— U— U— 2.0
79 Gavin Zhang 1941 OR LL19 LL73 LL74 DD81 DD76 2.0
80 Sean Al Uan-Zo-Li 1663 OR LL37 LL28 B— LL48 LL62 2.0
81 Kevin Yanofsky 1864 CA LL27 DL53 LL57 DD79 LL63 1.5
82 Lawrence Wolfley 2136 CA DD84 LL45 U— U— U— 1.0
83 Robert Dominguez 2000 NV B— LL15 F85 F69 U— 1.0
84 Oscar Petrov 1902 WA DD82 LL32 LL44 U— U— 1.0
85 Rama Yalavarthi 1843 IL LL66 DD62 F83 U— U— 1.0
86 Henry Hanzh Zhang 2064 ON F2 U— U— U— U— 0.0

Final Standings – Under 1900 Section

# Name Rtng St Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Tot Prize
Amount
1 Langston Tillman 1854 AZ WW29 WD43 WD12 WD11 WW18 8.5 1st-2nd
$300.00
2 Benchly Buccat 1851 NY WW27 WW42 WW7 DD3 WD8 8.5 1st-2nd
$300.00
3 Ishan Saran 1807 NV WW36 WW72 WW19 DD2 WL4 8.0 3rd
$100.00
4 Taimur Khalid 1316 NV DD10 WW61 WW44 WW14 WL3 8.0 1st U1700
$220.00
5 Justin Dalhouse 1847 NY WW88 DL15 WW43 WW31 WL9 7.5
6 Jancarlo Cruz 1819 FL WW50 DD22 DD26 WW27 WD20 7.5
7 Zak Cancio 1807 AZ WW73 WW67 LL2 WD22 WW34 7.5
8 Aditya Raninca 1780 WW51 DD28 WW46 WW21 DL2 7.5
9 Daniel Kou 1779 CA DD74 WW90 WW28 WD35 WL5 7.5
10 Ruthvi Singireddy 1719 CA DD4 WW74 WW78 DD13 WD15 7.5
11 Ryan Leong 1717 AB WW76 WW17 WW23 DL1 WL13 7.5
12 Arash Akrami 1693 NV WD77 WW33 DL1 WD17 WW35 7.5 2nd U1700
$110.00
13 Alan Hu 1829 NJ WW69 DD26 WW45 DD10 WL11 7.0
14 Evan Kopstein 1743 CA WW65 DD31 WW38 LL4 WW48 7.0
15 Rex Pimentel 1694 CA WW52 WD5 WL21 WW58 DL10 7.0
16 Rohan Das 1569 CA WL58 DD39 WW60 DD19 WW40 7.0
17 Datris Robinson 1855 CA WW64 LL11 WW67 DL12 WW54 6.5
18 Sathvi Singireddy 1841 CA WW49 DD25 WD34 WW54 LL1 6.5
19 Tharun Natarajan 1775 TX WW93 WW30 LL3 DD16 WD37 6.5
20 Francisco J Lopez 1697 WA WW57 LL23 WW84 WW29 DL6 6.5
21 Richard Peng 1650 AZ WW81 WD80 WL15 LL8 WW51 6.5
22 Dimitri Elkin 1593 CA WW79 DD6 DD40 DL7 WW59 6.5
23 Alex Ochkur 1850 AZ WW37 WW20 LL11 DD25 DD28 6.0
24 Ujan Ray 1695 UT B— DD38 DD30 WW73 DD31 6.0
25 Felix Yipeng Liu 1690 CA WW32 DD18 DD58 DD23 DD30 6.0
26 Gloria Kolaric 1600 CA WW82 DD13 DD6 DD40 DD32 6.0
27 George Charlier 1592 UT LL2 WW85 WW69 LL6 WW63 6.0
28 Anika Rajaram 1576 CA WW83 DD8 LL9 WW74 DD23 6.0
29 Grace Liang 1562 CA LL1 WW56 WW53 LL20 WW64 6.0
30 Anand Gupta 1446 WA WW92 LL19 DD24 WW44 DD25 6.0 1st-2nd U1500/Other
$96.67
31 Thomas Zhu 1395 CA WW53 DD14 WW41 LL5 DD24 6.0 1st-2nd U1500/Other
$96.67
32 Prabhaka Vegesana 1235 NV LL25 DD49 WW90 WW46 DD26 6.0 1st-2nd U1500/1st U1300
$96.67
33 Yevgeny Selivanov 1851 CA WD68 LL12 DD51 DD66 WW67 5.5
34 Khalid Shawkat 1670 KY DD62 WW91 DL18 WW39 LL7 5.5
35 Nagapr Rudrapatna 1587 AZ WW87 DD40 WW71 DL9 LL12 5.5
36 Andrew Ng 1586 CA LL3 WW76 DD39 DD64 WD57 5.5
37 Jacinda Lee 1546 UT LL23 WW57 DD42 WW78 DL19 5.5
38 Henry Xianr Zhang 1464 ON X— DD24 LL14 DD41 WD53 5.5
39 Joshua Jiaxian Lu 1865 CA WL46 DD16 DD36 LL34 WW66 5.0
40 Charles H Ensey 1809 CA WW66 DD35 DD22 DD26 LL16 5.0
41 Reagan Pearl 1729 CA DD75 WW63 LL31 DD38 DD49 5.0
42 Matthew Mille Coy 1727 AZ WW85 LL2 DD37 DD49 DD50 5.0
43 Diego Arauco 1701 CA WW56 DL1 LL5 DL50 WW73 5.0
44 Maddu Gunathilaka 1697 DD91 WW75 LL4 LL30 WW74 5.0
45 Bria Castro 1600 AZ DD78 WW86 LL13 LL51 WW75 5.0
46 Allen Zhang 1568 NJ WL39 WW59 LL8 LL32 WW77 5.0
47 Brian Yang 1496 BC LL67 DD64 WW75 DD59 DD52 5.0
48 Omya Vidyarthi 1468 CA DD59 DD60 DD72 WW71 LL14 5.0
49 Nolito C Yu 1453 CA LL18 DD32 WW91 DD42 DD41 5.0
50 Saan Tiruveedhula 1435 NH LL6 WD82 DD66 WD43 DD42 5.0
51 Anna Lee 1380 UT LL8 WW87 DD33 WW45 LL21 5.0
52 Nelson Mesa 1283 NV LL15 DD88 DD62 WW68 DD47 5.0
53 Kaitlyn Chu 1793 CA LL31 WW93 LL29 WW76 DL38 4.5
54 Jayden Xu 1637 CA DD86 WD70 WW83 LL18 LL17 4.5
55 Willie Ear Roy Jr 1452 CA LL72 B— LL76 WW87 DL70 4.5
56 Danny Kharaev 1297 CA LL43 LL29 WW87 DL67 WW78 4.5
57 Vishnu Ranganath 1295 MA LL20 LL37 X93 WW69 DL36 4.5
58 Zachary T Zhang 1882 WA WL16 X89 DD25 LL15 U— 4.0
59 Trina Chatterjee 1845 CA DD48 LL46 WW70 DD47 LL22 4.0
60 Vittal Ranganath 1815 MA DD90 DD48 LL16 LL63 WW81 4.0
61 Joel Danie Rockey 1687 CA DD70 LL4 LL64 WW85 DD65 4.0
62 Rohan Rajaram 1431 CA DD34 LL71 DD52 WW79 U— 4.0
63 Jeffrey Tiglon 1396 WA DD71 LL41 DD79 WW60 LL27 4.0
64 Oliver Boydell 1380 NY LL17 DD47 WW61 DD36 LL29 4.0
65 Amy Ai 1353 ON LL14 DL66 DD82 WD70 DD61 4.0
66 Rodney Woolson 1682 KY LL40 WD65 DD50 DD33 LL39 3.5
67 Michael Alvarez 1583 TX WW47 LL7 LL17 WD56 LL33 3.5
68 Pudur Ramaswamy 1561 CA DL33 LL78 DD77 LL52 WW88 3.5
69 Caeden Holcomb 1442 CA LL13 X— LL27 LL57 WD82 3.5
70 Colin Xiang 1199 CA DD61 DL54 LL59 DL65 WD55 3.5
71 Abhi Penagalapati 1802 CA DD63 WW62 LL35 LL48 U— 3.0
72 William Jackson 1725 IL WW55 LL3 DD48 U— U— 3.0
73 Eric Li 1396 UT LL7 DD79 WW86 LL24 LL43 3.0
74 Aaron Ng 1364 CA DD9 LL10 WW88 LL28 LL44 3.0
75 Walton Loyd Downs 1344 TX DD41 LL44 LL47 WW86 LL45 3.0
76 Sebastian Cruz 1307 CA LL11 LL36 WW55 LL53 DD79 3.0
77 Andrew Heng Du 1236 AZ DL12 LL83 DD68 WD82 LL46 3.0
78 Arbab Khalid 1039 NV DD45 WW68 LL10 LL37 LL56 3.0
79 Robbie Pearl 992 CA LL22 DD73 DD63 LL62 DD76 3.0
80 Karim Mazu 1837 CA WW84 DL21 U— U— U— 2.5
81 Benjamin Watanabe 1194 UT LL21 LL84 DD85 WD88 LL60 2.5
82 Edwin R Torres Jr 995 NV LL26 DL50 DD65 DL77 DL69 2.5
83 Denis Aslangil 1895 NM LL28 WW77 LL54 U— U— 2.0
84 Ben Swerdlow 1448 CA LL80 WW81 LL20 U— U— 2.0
85 Jocelyn Chen 1330 CA LL42 LL27 DD81 LL61 DD86 2.0
86 Sebastien Boydell 945 NY DD54 LL45 LL73 LL75 DD85 2.0
87 Adam Kharaev 715 CA LL35 LL51 LL56 LL55 B— 2.0
88 Cepheus Martinez 1522 AZ LL5 DD52 LL74 DL81 LL68 1.5
89 Nakul Bhaskar 1596 CA B— F58 U— U— U— 1.0
90 James Horton 1425 CA DD60 LL9 LL32 U— U— 1.0
91 Jonathan Machtig 1286 CA DD44 LL34 LL49 U— U— 1.0
92 David Silva 1728 NV LL30 U— U— U— U— 0.0
93 Tim Friesen 1360 CA LL19 LL53 F57 U— U— 0.0